Menu Close

RECEPTI: Čajevi od majčine dušice

Majčina dušica (lat. Thymus serpyllum, nem. Sand-Thymian) je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice Lamiaceae. Drugi nazivi su: babja dušica, bakina dušica, dušičina, dušička, vreskovina, vrisak, divlji bosiljak, tamjanika, materinka, papric, bukovica, itd.

Izgledom podseća na timijan koji je i začinska biljka. Uzgaja se u južnoj i istočnoj Evropi, severnoj Africi i severoistočnom delu Sjedinjenih Američkih Država. Najtačnije ju je opisao antički pisac i naučnik Plinije Stariji koji je živeo u I veku nove ere. Karlo Veliki je bio upoznat sa lekovitim svojstvima ove biljke pa je naređivao njen uzgoj. Visoka je oko 30 cm, ima veliki broj izdanaka i uspravne grančice. Listovi su sivo-zeleni, jajastog oblika i mogu biti goli ili obrasli dlačicama.

Na vrhovima ogranaka se nalaze cvetovi raznih nijansi crvene boje. Raste na suvim i sunčanim mestima bez vlage. Ima gorak ukus, a zbog prijatnog mirisa se može gajiti u saksiji. Postoji više vrsta majčine dušice čije se arome razlikuju. Najrasprostranjenija je ona sa mirisom limuna i narandže. Srodna je sa origanom, bosiljkom, žalfijom, itd. Cveta tokom leta, a bere se od maja do septembra. Lekoviti sastojci se nalaze u listu i cvetu.

Prilikom branja majčina dušica se ne sme čupati, već se gornja polovina treba seći makazama. Dok se suši, prevrće se drvenim ili staklenim štapićima, a ne prstima. Čuva se u korpama u tankom sloju.Ulazi u sastav lekovitih preparata koji se prave u farmaceutskoj industriji. Pomaže u periodima kada vladaju prehlade pa se naziva i „sirotinjski antibiotik“. U Velikoj Britaniji služi za lečenje velikog kašlja, bronhitisa i bronhijalnog katara.

Nije dobra samo za ljude, već pomaže i pčelama čuvajući ih od bakterijskih bolesti. Majčina dušica je prirodni afrodizijak, antiseptik, diuretik, sedativ, tonik, itd. U kulinarstvu se upotrebljava kao začin, konzervans i antiseptičko sredstvo. Dodaje se povrću, jelima od mesa, ribi, salatama, sosevima, supama, itd. Sušena majčina dušica je intenzivnija od sveže jer sadrži složenije kiseline i mineralne soli. Ne treba je kuvati u otvorenoj posudi jer na taj način gubi lekovite sastojke i nema dejstva ako se za čaj stavi manja količina biljke.

Najbolje je da se popari ključalom vodom i da se ostavi da odstoji. Majčinu dušicu ne bi trebalo kupovati u filter kesicama ili od neproverenih proizvođača jer se tako neće postići željeni rezultati. Osim čaja, prave se tinkture, kupke i obloge. Nuspojave i neželjena dejstva – Iako se smatra da ova biljka nema ni jedan toksičan sastojak, ne preporučuje se dojiljama i trudnicama jer izaziva kontrakcije materice.

LJEKOVITOST I ZDRAVLJE

Majčina dušica sadrži eterično ulje čiji su glavni sastojci cineol i timol, zatim karvakrol, tanin, saponin, fenolska jedinjenja, flavone, mangan, gvožđe, bakar, vitamin C, A, itd. Što se hemijskog sastava tiče, sadrži 44% ugljenih hidrata, 24,3% celuloze, 13,2% pepela, 6,8% belančevina, te 4,6% lipida.Ne smeju da ga konzumiraju osobe koje imaju problema sa radom jetre i žuči, kao ni ljudi sa slabim želucem.

Čaj od ove biljke je dobro piti jer:

Podstiče izlučivanje mokraće; pojačava apetit; reguliše menstruaciju i ublažava menstrualne bolove; leči infekcije genitalnog trakta; ubrzava i olakšava porođaj; popravlja cirkulaciju; ublažava migrenu; ublažava upalu grla; jača desni i osvežava dah; povoljno deluje na nervni sistem; popravlja raspoloženje; smiruje telo i omogućava zdrav san; otklanja bolove u slučaju reume i išijasa; umiruje digestivni trakt; blagotvorno deluje na organe za varenje;

ublažava grčeve u stomaku u slučaju dijareje; pomaže u lečenju upale pluća i bronhitisa; smanjuje pojavu epileptičnih napada; ublažava astmu; jača imuni sistem; čisti organizam od patogenih klica; snižava pritisak i nivo holesterola u krvi; pomaže u lečenju anemije; stimuliše seksualne funkcije. Majčina dušica je u narodu poznata kao lek protiv alkoholizma. Kod zavisnika koji konzumiraju ovaj čaj se javlja mučnina, povraćanje, znojenje, itd. pa gube želju za alkoholom.

RECEPT: Evo kako skuhati i napraviti domaći čaj od majčine dušice?

Klasičan čaj od majčine dušice dobar za apetit – Sastojci: 200 ml vode; 1 supena kašika čaja..Priprema i korišćenje: Majčinu dušicu preliti ključalom vodom, poklopiti i ostaviti sat vremena da odstoji. Procediti je i piti 3-4 šolje u toku dana. Najbolje bi bilo da se ne sladi i da se konzumira pre obroka.. Čaj od majčine dušice i bokvice protiv oboljenja disajnih puteva – Sastojci: 200 ml vode; 1 kafena kašičica majčine dušice; 1 kafena kašičica bokvice..Priprema i korišćenje: Mešavinu preliti vrelom vodom i ostaviti pola sata. Procediti je i piti maksimalno pet šoljica dnevno.

Čaj od majčine dušice i žalfije za probavne tegobe – Sastojci: 1 velika kašika sveže majčine dušice; 1 velika kašika lista žalfije; 1 kora limuna isečena na kockice..Priprema i korišćenje: U veliki čajnik sipati vodu i kuvati na tihoj vatri. Bilje i limun staviti u manju rešetkastu posudu pa kada voda provri, tu posudu staviti u čajnik i ostaviti oko 10 minuta da odstoji. Skloniti posudu iz vode i poslužiti čaj.. Čaj od majčine dušice za smirenje i miran san – Sastojci: 10 gr lavande; 10 gr mente; 10 gr majčine dušice; 10 gr matičnjaka; 1 l vode..Priprema i korišćenje: Bilje preliti vrelom vodom i poklopiti. Nakon 15 minuta procediti mešavinu i piti pre spavanja.

Čaj od majčine dušice za bolje varenje – Sastojci: 2 dl vode; jednaku količinu: majčine dušice, kamilice, pitome nane, matičnjaka i očajnice..Priprema i korišćenje: Punu kašiku mešavine preliti ključalom vodom i ostaviti sat, dva da odstoji. Procediti je i konzumirati pre jela.. Čaj od majčine dušice za lakše iskašljavanje – Sastojci: 200 ml vode; 20 gr miloduha; 20 gr nane; 20 gr majčine dušice; 20 gr podbela; 20 gr lista crnog sleza..Priprema i korišćenje: Pomešati bilje, a za čaj koristiti jednu kašiku smese. Potpariti je vrelom vodom i posle 15 min procediti. Piti četiri do pet puta dnevno.

Čaj od majčine dušice protiv kašlja – Sastojci: 500 ml vode; 100 gr podbela; 100 gr majčine dušice; 100 gr bokvice; 50 gr slatkog korena; 50 gr anisa..Priprema i korišćenje: Tri pune kašike smese preliti vrelom vodom. Ostaviti pola sata, procediti je i piti čaj.. Čaj od majčine dušice protiv prehlade i gripa – Sastojci: 500 ml vode; 100 gr majčine dušice; 100 gr zove; 100 gr matičnjaka..Priprema i korišćenje: Pomešati biljke pa četiri kašike smese preliti ključalom vodom. Poklopiti i ostaviti pola sata. Procediti i zasladiti medom.

Čaj od majčine dušice protiv akni – Sastojci: 1 l vode; 100 gr majčine dušice; 100 gr lista koprive; 100 gr rastavića; 100 gr divljeg dana i noći..Priprema i korišćenje: Biljke pomešati i odvojiti četiri kašike. Potpariti vrelom vodom i ostaviti sat vremena da odstoji. Procediti i u toku dana piti u manjim gutljajima.. Čaj od majčine dušice protiv kandide – Sastojci: 1 l vode; 100 gr majčine dušice; 100 gr vranilovke; 100 gr lista oraha; 100 gr bršljana; 50 gr pelina.. Priprema i korišćenje: Četiri supene kašike mešavine preliti vrelom vodom i sačekati pola sata. Procediti je i piti u toku dana nezaslađeno.