Na početku priče čimičanga bijaše burito, a još prije bila je tortilja. Naime, čimičanga je zapravo prženi burito, a burito je tortilja zamotana oko različitog punjenja. Za čimičangu se obično misli da dolazi iz Meksika, ali se zapravo prvi put počela pripremati u Arizoni.
U svakom slučaju, Arizona želi proglasiti čimičangu svojim službenim jelom, s tim se slažu i restorani “El Charro” i “Macayo”, koji su 2011. godine pokrenuli i peticiju s tim ciljem. Jedan od argumenata im je da je čimičanga baš kao i Arizona kombinacija različitih kultura, u jednom divnom paketu. Zakon, međutim, još nije donesen.
Inače, “El Charro” ima i vegetarijansku čimičangu, ali i čimičangu kao desert: tortilja je napunjena povrćem, a onda pržena. A jedan restoran u Finiksu nudi i čimičange s mesom jastoga i umakom od maslaca. Bez obzira na to što nema službeni status, čimičanga je osvojila svijet.
RECEPT
Sastojci: 2 supene kašike ulja, 225 g mljevene junetine, 1 čajna kašičica mljevenog kima, 1 čajna kašičica blagog ili ljutog čilija, prstohvat sušenog origana, so, svježe mljeveni biber i prstohvat šećera, prstohvat bijelog luka u prahu, 1 supena kašika glatkog brašna, 225 g paradajza iz limenke, 225 g crvenog graha iz limenke, 6 tortilja od pšeničnog brašna, 6 narezanih listova salate, 6 nasjeckanih komada (mladog) luka, 225 g kukuruza iz limenke, 150 ml kisele pavlake, 85 g naribanog sira
Priprema: Zagrijte ulje u velikoj posudi i pržite meso dok ne dobije smeđu boju, mrveći ga viljuškom dok se prži. Dodajte kim, čili prašak, origano, so i biber prema ukusu, šećer, bijeli luk i brašno. Pržite na srednje jakoj vatri oko tri minute, često miješajući. Dodajte paradajz i njihovu tečnost, te kuvajte na laganoj vatri 25 do 30 minuta.
Stavite oko dvije supene kašike mesa na sredinu svake tortilje. Odozgo stavite zelenu salatu, grah, luk, kukuruz i naribani sir. Preklopite strane svake tortilje da biste napravili četvrtaste zavitke. Pazite da nadjev bude sasvim zatvoren, a tortilje možete zatvoriti i čačkalicama.
U velikoj tavi za prženje zagrijte oko 2,5 cm ulja, a zatim u ulje spustite čimičange, s preklopljenom stranom prema dolje. Pecite tri minuta, a potom ih oprezno okrenite i pecite još tri minute. Izvadite ih šupljikavom kašikom i ocijedite na papirnom ubrusu. Pecite dvije do četiri čimičange odjednom, zavisno od veličine tave.
Izvor: nezavisne.com