Menu Close

BOSILJAK – Ljekovitost i priprema čaja..

Bosiljak (lat. Ocimum basilicum) je jednogodišnja zeljasta biljka iz porodice Lamiaceae. Drugi nazivi su: bosiok, bašelak, murtila, marjanec, itd. Poreklom je iz Indije, a danas je rasprostranjen na Mediteranu.

Raste u vidu grma koji može da dostigne visinu od 60 cm. Izdanci su ljubičaste boje i prekriveni su dugim kovrdžavim dlakama. Na cvetnoj dršci raste cvet koji ima oblik zvona i može biti ružučaste ili bele boje. Bere se od juna do septembra. Dužina ploda je oko 2 mm.Biljka zahteva mnogo vode, svetlosti i toplote. Ne podnosi niske temperature, ni zalivanje hladnom vodom. Brzo se suši pa se prvo beru odrasli listovi na čijem mestu rastu novi izdanci.

Bosiljak je aromatičan, a listovi imaju oštar ukus. Može se gajiti i kao ukrasna biljka. Postoje: zeleni, ljubičasti i tamni bosiljak. U kulinarstvu se koristi kao začin, naročito u mediteranskoj kuhinji. Sušeni bosiljak ima jači ukus od svežeg pa se dodaje supama, pastama, salatama, jelima od mesa, ribe i morskih plodova. Jedan je od sastojaka pesto sosa koji još sadrži maslinovo ulje, beli luk, parmezan i pinjole.

Listovi bosiljka se mogu osušiti ili zamrznuti. Ako su sveži, najbolje ih je čuvati u frižideru, maksimalno dva dana. Eterično ulje ima primenu u fitoterapiji, farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji, kao i industriji parfema. Upotrebljava se za inhaliranje, masažu, kupke i osvežavanje prostorija. Od bosiljka se mogu praviti obloge koje ubrzavaju zarastanje rana i pomažu kod kožnih bolesti. Efikasan je u borbi protiv komaraca i drugih insekata.

Zbog lekovitih svojstava, od njega se pravi čaj koji deluje umirujuće, antiseptički i antibakterijski. Bosiljak je, u mnogim zemljama, sveta biljka i prisutan je u verskim obredima. Postoji narodna izreka koja glasi: „Duša dobrih ljudi miriše na bosiljak“. Josif Pančić je 1863. godine u svom kultnom delu „Botanika“ pisao o ovoj biljci. Bosiljak sadrži: eterična ulja, biljna vlakna, glikozid, kamfor, metil-kavikol, mineralne soli, tanine, saponine, tinol-lineol, cineol, ugljene hidrate, proteine, vitamine: A, B6, C, K, magnezijum, mangan, kalijum, gvožđe, itd.

LJEKOVITOST I ZDRAVLJE

EVO ZASTO BI TREBALO PITI ČAJ: Povoljno deluje na nervni sistem; poboljšava raspoloženje, koncentraciju i pamćenje; otklanja mentalni umor; ublažava migrenu; leči nesanicu; leči noćno mokrenje; ublažava probavne tegobe; snižava nivo glukoze u krvi; snižava nivo lošeg holesterola i triglicerida; pomaže u lečenju upala ušiju i bubne opne; smanjuje upale uzrokovane artritisom; sprečava razne infekcije; pomaže kod bolesti bubrega, mokraćne bešike i kod problema sa mokrenjem;

leči ranice u ustima (afte); leči upalu desni i upalu sluznice usta; jača imunitet; štiti organizam od gripa, prehlade, bronhitisa, astme i upaljenih sinusa; ublažava kašalj tako što čisti bronhije i pospešuje izbacivanje sluzi; olakšava varenje hrane; podstiče apetit; uklanja celulit; ublažava menstrualne tegobe; sprečava starenje ćelija i nastanak nekih vrsta karcinoma; jača srce; smanjuje rizik od pojave infarkta.Nuspojave i neželjena dejstva – Pošto ima sedativno dejstvo, ne bi trebale da ga konzumiraju trudnice i bebe mlađe od šest meseci. Bosiljak je stimulator materice pa može izazvati kontrakcije. Preporučuje se dojiljama jer pospešuje stvaranje mleka.

RECEPTI:  KAKO NAPRAVITI ČAJ OD BOSILJKA

Čaj od bosiljka za lečenje jetre i gihta – Sastojci: 1 kašičica sušenih listova bosiljka; 250 ml vode – Priprema i korišćenje: Listove biljke preliti vrelom vodom i poklopiti. Nakon 10 minuta procediti i poslužiti. U toku dana piti najviše dve šolje između obroka. Nakon osam dana napraviti pauzu od dve nedelje i nastaviti sa lečenjem. Čaj ne treba sladiti. – Čaj od bosiljka protiv gasova – Sastojci: 30 do 50 gr listova suvog bosiljka; 1 l vode. – Priprema i korišćenje: Listove potpariti ključalom vodom i ostaviti 20 min da odstoje. Procediti i piti po šolju čaja neposredno posle obroka.

Čaj od bosiljka protiv grčeva u stomaku – Sastojci: 3 gr svežih listova bosiljka; 150 ml vode. – Priprema i korišćenje Sipati bosiljak u vrelu vodu i poklopiti. Nakon 10 min procediti čaj i popiti. – Čaj od bosiljka protiv upale bubrega (1)- Sastojci: jednaka količina listova bosiljka i breze; 250 ml vode. – Priprema i korišćenje: Ključalom vodom preliti 1 čajnu kašiku mešavine. Ostaviti 10 min, procediti i popiti. – Čaj od bosiljka, majčine dušice i zove protiv prehlade – Sastojci: 100 gr bosiljka; 100 gr majčine dušice; 100 gr zove; 250 ml vode. – Priprema i korišćenje: Dve supene kašike smeše potpariti vrelom vodom. Poklopiti i sačekati 15 min. Čaj procediti i piti tri šolje dnevno.

Čaj od bosiljka protiv upale bubrega (2) – Sastojci: 100 gr bosiljka; 100 gr zlatnice; 100 gr sitnice; 250 ml vode. – Priprema i korišćenje: Biljke pomešati, a dve supene kašike preliti ključalom vodom. Poklopiti i ostaviti 45 min. Čaj procediti i zasladiti po želji. – Čaj od bosiljka, matičnjaka i gloga protiv glavobolje izazvane stresom – Sastojci: 100 gr bosiljka; 150 gr matičnjaka; 50 gr gloga; 250 ml vode. – Priprema i korišćenje: Pomešati biljke, a za čaj koristiti dve supene kašike smeše. Preliti vrelom vodom, poklopiti i ostaviti 15 min. Procediti i zasladiti po želji.

Izvor: Cajevi.org

Vezani članci